Jak se rychle zbavit vlhkosti a plísní v domě?
Příčiny vzniku vlhkosti
Dostane-li se nám vlhkost do domu, zřejmě není něco v pořádku. Abychom se mohli nadměrné vlhkosti a plísním účinně bránit, musíme zjistit hlavní příčinu jejího vzniku a to neprodleně.
A jaké jsou nejčastější příčiny vzniku vlhkosti?
- Vzlínavost a narušení základů
- Prosakováním póry ve zdech
- Prosakováním trhlinami
- Netěsností vodovodního řádu
- Srážením vodních par
- Lidskou činností – sprchování, koupání, vaření, sušení prádla, ale také vytírání nebo samotné dýchání
Dalším důvodem vzniku nadměrné vlhkosti v domě je i výměna původních oken za nová plastová. Ta jsou skvělým zvukovým i tepelným izolantem, ale právě díky těmto přednostem brání proudění vzduchu a dům tak přestává dýchat.
Projevy vlhkosti v domě
Nadměrná vlhkost se ve vašem domě může projevit orosenými okny a zrcadly nebo i závažnějšími projevy, jako nevzhledné skvrny a mapy na zdech interiéru či vznikem plísní. Zvýšená vlhkost má také vliv na životnost a funkčnost vybavení vašeho domu, poškozuje stavební konstrukce, ať už dřevěné či železné, omítky i nátěry. Přílišná vlhkost znehodnocuje vrstvu izolace a snižuje tím i její izolační vlastnosti,
Odstranění nadměrné vlhkosti
Základním pravidlem, jak bojovat s vlhkostí, je časté větrání. Pravidelná a dostatečná výměna vzduchu pro zajištění optimální vlhkosti je v podstatě základem. Větrání je možné zajistit okny, ventilátory nebo speciálními větracími systémy.
S nadměrnou vlhkostí ve vašem bytě či domě vám pomohou také odvlhčovače či vysoušeče vzduchu. Vysoušeče nasají vlhký vzduch, který následně ochladí na teplotu rosného bodu, čímž zdivo ztratí schopnost držet vodu. Odvlhčovače slouží pro snižování nadměrné vlhkosti vzduchu a zároveň dokáží udržet určitou hodnotu vlhkosti na předem nastavené hodnotě, čímž zamezují kondenzaci par a následnému vzniku plísní.
Vysoušeče – odvlhčovače dělíme podle způsobu použití:
- kondenzační odvlhčovače
- adsorbční odvlhčovače
- horkovzdušné vysoušeče
- infrapanely a topné panely
Pokud se jedná o dlouhodobý problém a předchozí postupy vám nepomohly, je nutné zvážit spolupráci s odborníky a možnost sanace zdiva. Cílem každé sanace vlhkého zdiva je dosáhnout výrazného a trvalého snížení vlhkosti, náhrada, doplnění nebo provedení dodatečné izolace proti vzlínající a vytvoření ideální vlhkosti vzduchu. Na vysoušení vlhkého zdiva existuje několik metod.
Přímé sanační metody:
- sanace zdiva injektáží
- utěsnění spodní stavby ze strany terénu
- vzduchoizolační systémy
Nepřímé sanační metody:
- drenážní systémy
- úprava terénu (sklon a povrch)
- vzduchotechnika v interiéru
- aplikace tepelné izolace
Odstranění plísní
K odstranění nežádoucích plísní jsou vhodné například koncentrované dezinfekční prostředky, které likvidují plísně, houby, lišejníky, řasy a bakterie, které jsou přímo určeny na interiérové omítky. Vhodným řešením jsou také malé absorpční přístroje, které vodní páry přeměňují na tekutinu. Tímto způsobem je možné vzdušnou vlhkost v bytě optimalizovat a tím předejít výskytu plísní.